03.09.2019 - Antalya Mobilya Rehberi™ - www.AntalyaMobilyaRehberi.com.tr

İnegöl ve Mobilya..

İnegöl ve Mobilya..

Son yıllarda mobilyanın başkenti haline gelen İnegöl neresidir ?

GENEL BİLGİLER :

BÖLGESİ : Marmara İLİ : Bursa
İL PLAKA KODU : 16 | TEL ALAN KODU : 224 POSTA KODU : 16400

İNEGÖL’ÜN KONUMU :

İnegöl Kent olarak Anadolu’nun önemli ulaşım yolları üzerinde bulunuyor. En eski çağlardan beri İnegöl’den geçen ulaşım yolu, canlılığını korumaktadır.
İnegöl; Ülke nüfusunun % 50’sinden fazlasına hitap eden İstanbul, Ankara, İzmir şehirlerinin üçgenin tam ortasında, her birine otoyoldan 3-5 saat uzaklıkta, ulaşımı kolay olan, merkezi bir yerdedir.
Özellikle Gemlik ve Mudanya Limanlarına 1-1,5 saatte karayolu ile ulaşmak mümkündür. Yenişehir Uluslararası Havaalanı ise yarım saatlik mesafededir.

İNEGÖL NEYİYLE MEŞHUR ?

Oylat Kaplıcaları, İnegöl Mobilyası, İnegöl Köftesi, İnegöl Ayçekirdeği, İnegöl Mehteri, Çınarları

İNEGÖL’ÜN MARKALARI

Sanayi markası: İnegöl Mobilyası
Kültürel markası: İnegöl Köftesi
Turizm markası: Oylat kaplıcaları
Tarım markası: İnegöl Ayçekirdeği
Ülkemizin ilk sivil mehteri, Tarihi İnegöl Mehteri ABD konserleri ile tanınıyor.

İNEGÖL’ÜN SEMBOLÜ: Çınar yaprağı. İnegöl’deki tarih bir bakıma geyikle başlar. Geyikli Baba, Geyikli Cami, Geyikli Derviş gibi efsane haline gelmiş şahsiyetlerle, Padişah Abdülaziz’in İnegöl’de bir av kasrı yaptırmasına kadar uzanır. İnegöl’ün hakiki simgesi aslında geyiktir.

İNEGÖL’ÜN RENKLERİ : Bordo Beyza, İnegöl sporun renkleridir.

İnegöl’ün gelişmesi iki aşamada ele alınabilir. Birincisi 80’li yıllara kadar olan dönemdir. Kuruluş yeri itibarıyla Uludağ’ın eteklerinde yer alan İnegöl, yakın çevresinde bulunan ormanlar nedeniyle daha çok orman ürünleri alanında imalat yapılan bir yer olma özelliğine sahiptir. Önceleri her türlü ahşap eşya üretimi yapılırken 1950’li yıllardan itibaren küçük atölyelerde tamamıyla mobilya imalatına geçilmiştir.
İkinci dönem ise 1980’lerden sonrasını kapsamaktadır. Bu dönemde özellikle Organize Sanayi Bölgesinin de etkisiyle sanayi alanında daha da hızlı bir gelişme görülmektedir. 80’lerden günümüze kadar geçen süreç içinde orman ürünlerinin yanında başta tekstil olmak üzere diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ilçemizde tesisler kurmaya başlamışlardır.
Son yıllarda ise küçük atölyelerde faaliyet gösteren mobilya imalathaneleri fabrikalaşma yoluna girmişler ve ünü ülke sınırlarını aşan, her biri birer marka olma yolunda ilerleyen tesisler olmaya başlamışlardır.

İnegöl OSB, Türkiye’nin ilk ilçe OSB’si 1976 yılında kurulmuştur.
1888 yılında Türkiye’deki 15 ticaret ve ziraat odalarından biri İnegöl’de kurulmuştur.İnegöl’ün en çok istihdam sağlayan sektörü ağaç ürünleri, mobilya ve tekstildir.

Bugün sadece OSB merkezli yaklaşık 100 fabrika mevcuttur. 11.810 civarında istihdam sağlamaktadır.

İnegöl’ün 2.OSB’si , “Mobilya İhtisas Sanayi” olarak yine Türkiye’de bir ilktir.

İnegöl Mobilyası ile meşhur olmuş, Ülkemizde tanındıktan sonra tüm dünyaya satılır olmuştur. MODEF İnegöl Mobilyası fuarları yılda 3 defa düzenlenmektedir.

Türkiye ihracat sıralamasında, iller baz alındığında dahi, İnegöl bir çok ili geride bırakarak 18. sırada yer almaktadır.

İnegöl’ün ihracat rakamları yaklaşık 600 milyon dolar civarındadır. İnegöl’den ihracat yapılan ülke sayısı:110 civarındadır.

Türkiye toplam ihracatının %1 ini, mobilya ihracatının % 15’ini, yurt içi mobilya talebinin ise % 40’ ını İnegöl karşılar. Tekstil sektörü ihracatındaki payı ise % 6’dır.

İnegöl’de ekonomik hayatın temel unsurlarından birisi tarımdır. İlçede yetiştirilen sebze ve meyve ürünleri yurtdışına da pazarlanır. Sebze ve meyve alanında domates, pırasa, patates, çilek ve şeftali önemli yere sahiptir. Çerezlik Ayçekirdeğinde İnegöl Ayçekirdeği meşhurdur.

İNEGÖL MOBİLYASI

İnegöl;100 Yıldan fazla tecrübesi ile şehrin lokomotif sektörü olan mobilyacılıkta , yurt içi toptan satışları dışında, 90’nın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin ‘MOBİLYA BAŞKENTİ’ olma yolunda önemli bir yol kat etmiştir.

Bugün Ülkemizin mobilya ihracatının %15’i İnegöl’den gerçekleşmektedir.

2000’li yılların başından itibaren kurumsal yapısını oturtan ve markalaşan İnegöl mobilya sektörü, özellikle MODEF fuarları ile kalite ve pazarlama anlamında büyük bir ivme kazanmış, “Türkiye’nin modası, İnegöl Mobilyası”, söylemi ile sektöre damgasını vurmuştur.

İnegöl 100 yıldır her yeni güne mobilya ile uyanıyor ve 99 dilde mobilya üretiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ